Wizyta u rehabilitanta

Kilka dni temu odbyłem wizytę w gabinecie rehabilitacyjnym w celu skontrolowania swojego stanu zdrowia. Z przeprowadzonego wywiadu i badania/testów wynika, że jest ze mną dobrze – prawie dobrze.

Co jest nie tak?

Długi czas przed i po operacji moja prawa noga była niemal nieużywana a  zakres ruchów bardzo ograniczony – podstawowy – siadanie, leżenie, kładzenie się, wstawanie, spacerowanie. Wynikiem tego dolega mi coś co rehabilitant nazwał „zrostami”.  Coś na kształt przykurczonego mięśnia, jednak trudniejsze do rozciągnięcia. Boli w środku (ciągnie) gdy próbuję powiększać zakres ruchów. Nie do końca pamiętam w jakim stopniu jest to skutek „abstynencji” ruchowej a w jakim stopniu skutek operacji, zabliźniania się ran.

Na szczęście jest to do naprawienia. Muszę jednak systematycznie wykonywać ćwiczenia, które mi zalecono (opiszę je  w innym poście).  Byłoby bardzo głupio i nierozsądnie gdybym je zaniedbywał więc.. postanawiam ćwiczyć sumiennie.

P.S.

Kilka zasłyszanych ciekawostek:

1. Jak się dowiedziałem, na operacje przepukliny częściej trafiają osoby, które mają pracę siedzącą niż  osoby, które pracują fizycznie.

2. To w jaki sposób się siedzi jest w perspektywie czasu bardzo istotne dla zdrowia kręgosłupa. Należy przestrzegać zaleceń aby siedzieć wyprostowanym, w odpowiedniej pozycji, często wstawać, przeciągać się.

3. Osoby, które po operacji szybciej wracają do aktywności związanej z pracą, sportem itp również szybciej zdrowieją. Może to kwestia motywacji do tego, by odzyskać zdrowie. Nie można się załamywać. Oczywiście BARDZO WAŻNE JEST aby wracając do wspomnianej aktywności PRZESTRZEGAĆ WSZYSTKICH ZALECEŃ lekarzy i rehabilitantów czyli: odpowiednie siedzenie, nie dźwiganie ciężarów, odpowiednie schylanie się, wykonywanie zaleconych ćwiczeń rehabilitacyjnych itp !

4. Osoby po operacji, którym po jakimś czasie powracają dolegliwości bólowe to najczęściej osoby, które nie stosowały się do profilaktyki – między innymi wspomnianych wyżej zachowań. Zatem ważne jest aby wykształcić w sobie nowe, dobre nawyki dotyczące zdrowia kręgosłupa.

Sławek Sławomir

Dodaj komentarz